I need adozeneggs.Therearen’t anyonions.Howmuchbread dowe need?Yes,thereis.Theyneed abag oforanges.Howmuch milkdo weneed?No,therearen’t.Are thereanybananas?$.49/eachIs there anymilk in therefrigerator?How________sugar dowe need?How________apples dothey need?$16.79/lb.Thereisn’t anycereal.Is thereanyrice?six dollarsand thirty-five centsWhat do weneed at thesupermarket?There aresix bottlesof water.There ____cheese intherefrigerator.Sheneeds aloaf ofbread.We needsomecheese.$3.89/gal.Howmanyeggs doeshe need?Are thereanycookies?I need adozeneggs.Therearen’t anyonions.Howmuchbread dowe need?Yes,thereis.Theyneed abag oforanges.Howmuch milkdo weneed?No,therearen’t.Are thereanybananas?$.49/eachIs there anymilk in therefrigerator?How________sugar dowe need?How________apples dothey need?$16.79/lb.Thereisn’t anycereal.Is thereanyrice?six dollarsand thirty-five centsWhat do weneed at thesupermarket?There aresix bottlesof water.There ____cheese intherefrigerator.Sheneeds aloaf ofbread.We needsomecheese.$3.89/gal.Howmanyeggs doeshe need?Are thereanycookies?

Unit 7 Bingo - Call List

(Print) Use this randomly generated list as your call list when playing the game. There is no need to say the BINGO column name. Place some kind of mark (like an X, a checkmark, a dot, tally mark, etc) on each cell as you announce it, to keep track. You can also cut out each item, place them in a bag and pull words from the bag.


1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
  1. I need a dozen eggs.
  2. There aren’t any onions.
  3. How much bread do we need?
  4. Yes, there is.
  5. They need a bag of oranges.
  6. How much milk do we need?
  7. No, there aren’t.
  8. Are there any bananas?
  9. $ .49/each
  10. Is there any milk in the refrigerator?
  11. How ________ sugar do we need?
  12. How ________ apples do they need?
  13. $16.79/lb.
  14. There isn’t any cereal.
  15. Is there any rice?
  16. six dollars and thirty-five cents
  17. What do we need at the supermarket?
  18. There are six bottles of water.
  19. There ____ cheese in the refrigerator.
  20. She needs a loaf of bread.
  21. We need some cheese.
  22. $3.89/gal.
  23. How many eggs does he need?
  24. Are there any cookies?