12:336tablespoonsof bluepaint330miles$7.403loaves2:54$6.96$77$71:324gallons$2.50perpound$5,280$10812eggs25:10$10.50fortomatoes24tablespoonsof bluepaint2adults$3.502 cupsof whitepaint$3,960$60$1.50perbag65apples45children$4.50Cost per1 unit ofmeasure60children10:64bottles$3215:3720:127books8teaspoonsof vanilla1hour/60minutes$0.50peravocado$0.50per roll$3 perbook$5.253:10$8$0.35perapple10000.5pages15:910 cupsof whitepaint15:6$0.25$15perticket$10.50$1,3204 cupsof whitepaint$0.75perbottle$0.80perpound18:6:304/512:336tablespoonsof bluepaint330miles$7.403loaves2:54$6.96$77$71:324gallons$2.50perpound$5,280$10812eggs25:10$10.50fortomatoes24tablespoonsof bluepaint2adults$3.502 cupsof whitepaint$3,960$60$1.50perbag65apples45children$4.50Cost per1 unit ofmeasure60children10:64bottles$3215:3720:127books8teaspoonsof vanilla1hour/60minutes$0.50peravocado$0.50per roll$3 perbook$5.253:10$8$0.35perapple10000.5pages15:910 cupsof whitepaint15:6$0.25$15perticket$10.50$1,3204 cupsof whitepaint$0.75perbottle$0.80perpound18:6:304/5

Unit 2 Ratios Review - Call List

(Print) Use this randomly generated list as your call list when playing the game. There is no need to say the BINGO column name. Place some kind of mark (like an X, a checkmark, a dot, tally mark, etc) on each cell as you announce it, to keep track. You can also cut out each item, place them in a bag and pull words from the bag.


1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
  1. 12:3
  2. 36 tablespoons of blue paint
  3. 330 miles
  4. $7.40
  5. 3 loaves
  6. 2:5
  7. 4
  8. $6.96
  9. $77
  10. $7
  11. 1:3
  12. 24 gallons
  13. $2.50 per pound
  14. $5,280
  15. $10
  16. 8
  17. 12 eggs
  18. 25:10
  19. $10.50 for tomatoes
  20. 24 tablespoons of blue paint
  21. 2 adults
  22. $3.50
  23. 2 cups of white paint
  24. $3,960
  25. $60
  26. $1.50 per bag
  27. 65 apples
  28. 45 children
  29. $4.50
  30. Cost per 1 unit of measure
  31. 60 children
  32. 10:6
  33. 4 bottles
  34. $32
  35. 15:37
  36. 20:12
  37. 7 books
  38. 8 teaspoons of vanilla
  39. 1 hour/60 minutes
  40. $0.50 per avocado
  41. $0.50 per roll
  42. $3 per book
  43. $5.25
  44. 3:10
  45. $8
  46. $0.35 per apple
  47. 1000
  48. 0.5 pages
  49. 15:9
  50. 10 cups of white paint
  51. 15:6
  52. $0.25
  53. $15 per ticket
  54. $10.50
  55. $1,320
  56. 4 cups of white paint
  57. $0.75 per bottle
  58. $0.80 per pound
  59. 18:6:30
  60. 4/5