A pumpkin piecosts $12. Ifyou buy 3 pies,how much willit cost?A cranberry saucerecipe calls for 1/3cup of sugar. Howmuch sugar doyou need for 3recipes?A turkey costs$1.50 perpound. Howmuch does a15-poundturkey cost?You bought 3pies for $15total. What’sthe cost of 1pie?What is25% of$40?If 2 applescost $3,what’s thecost of 6apples?Solve:48 − 19The recipe callsfor 3 cups of flourfor 1 batch ofcookies. Howmuch flour will youneed for 4batches?Simplifythefraction:8/16You baked 12dinner rolls, but3 were burned.How many rollsare left to eat?Solve:15 ÷ 3You need 4pies. Each piecosts $12.How much willyou spend?Solve5+3 Convert:3 feet toinchesYou need 4 cupsof sugar for onerecipe. Howmany cups willyou need for 21/2 recipes?How manyminutesare in 2hours?What’sthe sumof 12 + 8?What istheproduct of4 and 9You have 24 slicesof pie and 8 guests.If each guest eatsan equal number ofslices, how manyslices will eachperson get?Multiply2 × 3 If a recipe callsfor 2/3 cup ofsugar, howmuch sugar isneeded for 2batches?Subtract10−4 Divide:30 ÷ 5A turkey costs$0.99 perpound. Howmuch will a 14-pound turkeycost?A pumpkin piecosts $12. Ifyou buy 3 pies,how much willit cost?A cranberry saucerecipe calls for 1/3cup of sugar. Howmuch sugar doyou need for 3recipes?A turkey costs$1.50 perpound. Howmuch does a15-poundturkey cost?You bought 3pies for $15total. What’sthe cost of 1pie?What is25% of$40?If 2 applescost $3,what’s thecost of 6apples?Solve:48 − 19The recipe callsfor 3 cups of flourfor 1 batch ofcookies. Howmuch flour will youneed for 4batches?Simplifythefraction:8/16You baked 12dinner rolls, but3 were burned.How many rollsare left to eat?Solve:15 ÷ 3You need 4pies. Each piecosts $12.How much willyou spend?Solve5+3 Convert:3 feet toinchesYou need 4 cupsof sugar for onerecipe. Howmany cups willyou need for 21/2 recipes?How manyminutesare in 2hours?What’sthe sumof 12 + 8?What istheproduct of4 and 9You have 24 slicesof pie and 8 guests.If each guest eatsan equal number ofslices, how manyslices will eachperson get?Multiply2 × 3 If a recipe callsfor 2/3 cup ofsugar, howmuch sugar isneeded for 2batches?Subtract10−4 Divide:30 ÷ 5A turkey costs$0.99 perpound. Howmuch will a 14-pound turkeycost?

Turkey Bingo - Call List

(Print) Use this randomly generated list as your call list when playing the game. There is no need to say the BINGO column name. Place some kind of mark (like an X, a checkmark, a dot, tally mark, etc) on each cell as you announce it, to keep track. You can also cut out each item, place them in a bag and pull words from the bag.


1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
  1. A pumpkin pie costs $12. If you buy 3 pies, how much will it cost?
  2. A cranberry sauce recipe calls for 1/3 cup of sugar. How much sugar do you need for 3 recipes?
  3. A turkey costs $1.50 per pound. How much does a 15-pound turkey cost?
  4. You bought 3 pies for $15 total. What’s the cost of 1 pie?
  5. What is 25% of $40?
  6. If 2 apples cost $3, what’s the cost of 6 apples?
  7. Solve: 48 − 19
  8. The recipe calls for 3 cups of flour for 1 batch of cookies. How much flour will you need for 4 batches?
  9. Simplify the fraction: 8/16
  10. You baked 12 dinner rolls, but 3 were burned. How many rolls are left to eat?
  11. Solve: 15 ÷ 3
  12. You need 4 pies. Each pie costs $12. How much will you spend?
  13. Solve 5+3
  14. Convert: 3 feet to inches
  15. You need 4 cups of sugar for one recipe. How many cups will you need for 2 1/2 recipes?
  16. How many minutes are in 2 hours?
  17. What’s the sum of 12 + 8?
  18. What is the product of 4 and 9
  19. You have 24 slices of pie and 8 guests. If each guest eats an equal number of slices, how many slices will each person get?
  20. Multiply 2 × 3
  21. If a recipe calls for 2/3 cup of sugar, how much sugar is needed for 2 batches?
  22. Subtract 10−4
  23. Divide: 30 ÷ 5
  24. A turkey costs $0.99 per pound. How much will a 14-pound turkey cost?