>morethan x = 18   26 = 8 + x   x ≤ -1 nomorethanmaximum$1.21A package of12 DVD's costs$41.88. What isthe price of anindividualDVD?x ≤ 2atleastx = 9 9x = 81 x = 3 3x = 9  x ≤ -3   -4x ≥ 12  x > 5 x = 40   x/10 = 4   x = 42  x/6 = 7 minimum x = 13   12 + x = 25  x ≥ 5  x - 2 ≥ 3   x < 20   x - 8 < 12   x > 56  x/8 > 7  x ≤ 18  x is atmost 18  x = 16  x/8 = 2  x = 14   x - 5 = 9  x < 4 4x < 16 $52At a restaurant, Mikeand his three friendsdecided to divide thebill evenly. If eachperson paid $13 thenwhat was the totalbill?$1.08Max finds maskingtape in packagesof 4 rolls for $4.32.What is the cost ofone roll in thepackage? x = 10  40 = 4k <lessthanx < 2  x + 8 < 10   x ≤ -15  x/-3 ≥ 5 >morethan x = 18   26 = 8 + x   x ≤ -1 nomorethanmaximum$1.21A package of12 DVD's costs$41.88. What isthe price of anindividualDVD?x ≤ 2atleastx = 9 9x = 81 x = 3 3x = 9  x ≤ -3   -4x ≥ 12  x > 5 x = 40   x/10 = 4   x = 42  x/6 = 7 minimum x = 13   12 + x = 25  x ≥ 5  x - 2 ≥ 3   x < 20   x - 8 < 12   x > 56  x/8 > 7  x ≤ 18  x is atmost 18  x = 16  x/8 = 2  x = 14   x - 5 = 9  x < 4 4x < 16 $52At a restaurant, Mikeand his three friendsdecided to divide thebill evenly. If eachperson paid $13 thenwhat was the totalbill?$1.08Max finds maskingtape in packagesof 4 rolls for $4.32.What is the cost ofone roll in thepackage? x = 10  40 = 4k <lessthanx < 2  x + 8 < 10   x ≤ -15  x/-3 ≥ 5 

Equations & Inequalities - Call List

(Print) Use this randomly generated list as your call list when playing the game. There is no need to say the BINGO column name. Place some kind of mark (like an X, a checkmark, a dot, tally mark, etc) on each cell as you announce it, to keep track. You can also cut out each item, place them in a bag and pull words from the bag.


1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
  1. more than
    >
  2. 26 = 8 + x
    x = 18

  3. x ≤ -1
  4. no more than
  5. maximum
  6. A package of 12 DVD's costs $41.88. What is the price of an individual DVD?
    $1.21

  7. x ≤ 2
  8. at least
  9. 9x = 81
    x = 9
  10. 3x = 9
    x = 3
  11. -4x ≥ 12
    x ≤ -3

  12. x > 5
  13. x/10 = 4
    x = 40
  14. x/6 = 7
    x = 42
  15. minimum
  16. 12 + x = 25
    x = 13
  17. x - 2 ≥ 3
    x ≥ 5
  18. x - 8 < 12
    x < 20
  19. x/8 > 7
    x > 56
  20. x is at most 18
    x ≤ 18
  21. x/8 = 2
    x = 16
  22. x - 5 = 9
    x = 14
  23. 4x < 16
    x < 4
  24. At a restaurant, Mike and his three friends decided to divide the bill evenly. If each person paid $13 then what was the total bill?
    $52
  25. Max finds masking tape in packages of 4 rolls for $4.32. What is the cost of one roll in the package?
    $1.08
  26. 40 = 4k
    x = 10
  27. less than
    <
  28. x + 8 < 10
    x < 2
  29. x/-3 ≥ 5
    x ≤ -15