This bingo card has 3 images and 9 words: A rate with a denominator of one. Ex: 10 miles per 1 hour, Two fractions or ratios that are equal in value., 1/2 cups of flour makes 12 muffins. How much flour is needed for 60 muffins, 100 grapes cost $2.25, what is the unit rate per grape?, An individual outcome compared to the total. Ex: 15 girls: 30 total students, x=12 and y=6, find k., Write the linear equation with a constant of 3/4., Alex bought a dozen eggs for $4.48, find the unit rate per egg. and A recipe calls for 3/4 cup of chopped bell peppers. Sally needs to make 3 times the amount. What is the new amount of peppers needed..
Ratio, rate, and Unit Rate | Ratio, rate, and Unit Rate | Rates Bingo! | Ratios and Proportions Review | Turkey Bingo
Share this URL with your players:
For more control of your online game, create a clone of this card first.
Learn how to conduct a bingo game.
With players vying for a you'll have to call about __ items before someone wins. There's a __% chance that a lucky player would win after calling __ items.
Tip: If you want your game to last longer (on average), add more unique words/images to it.