Write thelinearequation witha constant of3/4.A rate with adenominatorof one.Ex: 10 milesper 1 hourAn individualoutcomecompared tothe total.Ex: 15 girls: 30total studentsA recipe calls for 3/4cup of chopped bellpeppers. Sally needsto make 3 times theamount. What is thenew amount ofpeppers needed.x=12and y=6,find k.Alex bought adozen eggsfor $4.48, findthe unit rateper egg.1/2 cups offlour makes 12muffins. Howmuch flour isneeded for 60muffinsTwofractions orratios thatare equal invalue.100 grapescost $2.25,what is theunit rate pergrape?Write thelinearequation witha constant of3/4.A rate with adenominatorof one.Ex: 10 milesper 1 hourAn individualoutcomecompared tothe total.Ex: 15 girls: 30total studentsA recipe calls for 3/4cup of chopped bellpeppers. Sally needsto make 3 times theamount. What is thenew amount ofpeppers needed.x=12and y=6,find k.Alex bought adozen eggsfor $4.48, findthe unit rateper egg.1/2 cups offlour makes 12muffins. Howmuch flour isneeded for 60muffinsTwofractions orratios thatare equal invalue.100 grapescost $2.25,what is theunit rate pergrape?

Proportional Relationships Bingo - Call List

(Print) Use this randomly generated list as your call list when playing the game. There is no need to say the BINGO column name. Place some kind of mark (like an X, a checkmark, a dot, tally mark, etc) on each cell as you announce it, to keep track. You can also cut out each item, place them in a bag and pull words from the bag.


1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
  1. Write the linear equation with a constant of 3/4.
  2. A rate with a denominator of one. Ex: 10 miles per 1 hour
  3. An individual outcome compared to the total. Ex: 15 girls: 30 total students
  4. A recipe calls for 3/4 cup of chopped bell peppers. Sally needs to make 3 times the amount. What is the new amount of peppers needed.
  5. x=12 and y=6, find k.
  6. Alex bought a dozen eggs for $4.48, find the unit rate per egg.
  7. 1/2 cups of flour makes 12 muffins. How much flour is needed for 60 muffins
  8. Two fractions or ratios that are equal in value.
  9. 100 grapes cost $2.25, what is the unit rate per grape?