(Print) Use this randomly generated list as your call list when playing the game. There is no need to say the BINGO column name. Place some kind of mark (like an X, a checkmark, a dot, tally mark, etc) on each cell as you announce it, to keep track. You can also cut out each item, place them in a bag and pull words from the bag.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Write the linear equation with a constant of 3/4.
A rate with a denominator of one.
Ex: 10 miles per 1 hour
An individual outcome compared to the total.
Ex: 15 girls: 30 total students
A recipe calls for 3/4 cup of chopped bell peppers. Sally needs to make 3 times the amount. What is the new amount of peppers needed.
x=12 and y=6, find k.
Alex bought a dozen eggs for $4.48, find the unit rate per egg.
1/2 cups of flour makes 12 muffins. How much flour is needed for 60 muffins
Two fractions or ratios that are equal in value.
100 grapes cost $2.25, what is the unit rate per grape?